Start Archiwalne artykuły
Informacje o miasteczku edukacyjnym PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiesław Serafin   
poniedziałek, 10 października 2022 17:07

Miasteczko edukacyjne to:

- forum debat o problemach edukacji i jej pracowników

- inicjatywa ZNP w ramach trwającej akcji protestacyjnej ws. narastających problemów edukacji. Jest efektem współpracy z Radą Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, Forum Związków Zawodowych, rodzicami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz edukacji,

- miejsce rozmów o edukacji i konsultacji: w miasteczku będzie można m.in. uzyskać poradę prawnika czy pomoc eksperta ds. awansu zawodowego.

Hasłem miasteczka jest motto: Edukacja jest najważniejsza.

Co trzeba wiedzieć o miasteczku:

* CAŁODOBOWE: Miasteczko będzie działało od 8 do 14 października br. przez całą dobę.

* DYŻURY: W miasteczku mają pełnić dyżur członkowie Związku z całego kraju. Dyżur jest całodobowy – również w nocy. Nocować w namiotach będą wyłącznie mężczyźni. Było więcej chętnych niż miejsc w namiotach, których liczba jest ograniczona ze względu na powierzchnię miasteczka.

* DEBATY: W każdym dniu debata będzie toczyła się wokół wiodących tematów poruszonych podczas paneli dyskusyjnych (m.in. w godz. 10.30-13 i 15-17). Każdego dnia zaprezentujemy Plan lekcji, czyli szczegółowy plan dnia i osoby biorące udział w wydarzeniach.

* KOMENDANCI: Każdy dzień w miasteczku „ma swojego opiekuna” – komendanta. To: Urszula Woźniak, Jadwiga Rezler, Arkadiusz Boroń.

Koordynatorem ds. technicznych przez cały czas trwania miasteczka jest wiceprezes ZG ZNP Grzegorz Gruchlik.

* PORADY: Odwiedzający miasteczko będą mogli skorzystać z porad prawników, wsparcia psychologów czy specjalistów od awansu zawodowego. Konsultacje będą miały miejsce w oddzielnym namiocie (w tzw. małym namiocie).

* TEMATY DNIA: Będzie mowa m.in. o sytuacji młodych nauczycieli, pogarszających się warunkach pracy i nauki w szkołach, podstawie programowej, wynagrodzeniach, finansowaniu edukacji, pomocy psychologiczno-pedagogicznej i edukacji włączającej, o szkolnictwie wyższym i nauce, problemach pracowników niepedagogicznych, współpracy z rodzicami czy o miejscu organizacji pozarządowych w szkołach.

* WSPÓLNIE. W miasteczku oprócz członków ZNP będą obecni m.in. przedstawiciele rodziców, samorządowców, innych oświatowych związków, organizacji społecznych wspierających edukację.

* CO JESZCZE W MIASTECZKU:

Tablice - w miasteczku będzie można dokonać wpisu na specjalnych tablicach i dokończyć zdanie „Edukacja jest najważniejsza, ponieważ…”. Takie przesłanie będzie mógł skierować każdy gość, uczestnik miasteczka.

Zdjęcia z „ołówkiem” – każdy będzie mógł się sfotografować ze specjalnym ołówkiem, na którym widnieje napis „Edukacja jest najważniejsza”. Ten „ołówek” to plansza z pianki o wymiarach 30x100 cm.

Zdjęcia z tym ołówkiem, które będziecie publikować w internecie prosimy oznaczać hasztagiem:

#EdukacjaJestNajważniejsza

Przypinki – w miasteczku będą przypinki z hasłami: Pogotowie protestacyjne ZNP, Edukacja jest Najważniejsza, Wolna Szkoła.

* PIKIETA: 15 października przed siedzibą MEiN w Warszawie w godz. 11 - 13. Pokażemy rekomendacje, jakie pojawią się w czasie debat w miasteczku.

* TRANSMISJA: Informacji oraz transmisji wydarzeń w miasteczku szukajcie na:

- facebookowym profilu Związku: https://www.facebook.com/znpedupl

- kanale YOU TUBE „ZNP przedstawia”

- znp.edu.pl

Informacja o proteście

1 września br. Związek Nauczycielstwa Polskiego uruchomił pogotowie protestacyjne w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. To nasz alert dla edukacji!

Poprzez pogotowie protestacyjne sygnalizujemy, że nie zgadzamy się na sytuację, którą mamy jesienią w swoich szkołach i w swoich portfelach. To m.in. braki kadrowe, wakaty, zastępstwa, przeładowana podstawa programowa bez zmian, przepełnione klasy, oszczędności wprowadzane przez samorządy, widmo zdalnego nauczania lub zimnych klas, nowy niekorzystny awans zawodowy, inflacja i drożyzna, brak podwyżek w tym roku, nastawianie społeczeństwa przeciwko nauczycielom.

Protestujemy, bo rząd jest głuchy na nasze propozycje i nie wprowadza koniecznych zmian, jak np. odchudzenie podstawy programowej czy zwiększenie nakładów na publiczną edukację.

Protestujemy, bo rząd nic nie robi, by zwiększyć atrakcyjność zawodu nauczyciela i zahamować falę odejść z zawodu.

Nasze pensje pochłania galopująca inflacja, która przekroczyła już 17%. Niskie wynagrodzenia w połączeniu z drożyzną sprawiają, że coraz trudniej utrzymać się z nauczycielskiej pensji. Od września minister edukacji podniósł tylko płace początkujących nauczycieli. Musiał to zrobić, bo bez tej podwyżki ich zarobki byłyby w styczniu 2023 r. niższe niż płaca minimalna w Polsce!

Najliczniejsza grupa najbardziej doświadczonych nauczycieli nie otrzyma żadnych podwyżek od września. Wynagrodzenie zasadnicze 85 proc. nauczycieli, czyli mianowanych i dyplomowanych nie zmieni się, czyli nadal będzie wynosiło odpowiednio – 3597 i 4224 zł brutto.

Domagamy się podwyżki w wysokości 20% dla wszystkich nauczycieli a nie tylko najmłodszych!

23 sierpnia 2022 r. odbyły się rozmowy w ministerstwie edukacji, podczas których minister zaproponował wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 9% od stycznia 2023 r. Teraz rząd przyjął projekt budżetu, który zakłada podwyżkę dla nauczycieli w wysokości jedynie 7,8 proc. od stycznia.

Dlatego rozpoczynamy pierwszy etap protestu w oświacie.

Chcemy rozmawiać z rodzicami o problemach, z jakimi się zmagamy, o warunkach pracy i nauki w szkołach. Nam - nauczycielom i pracownikom oświaty - zależy na edukacji, rodzicom też – na kształceniu ich dzieci. Razem możemy domagać się od kreatorów polityki edukacyjnej w państwie lepszych warunków nauki i pracy w szkołach, placówkach i przedszkolach.

Pierwszym krokiem jest akcja informacyjna skierowana do rodziców. Planujemy kolejne protestacyjne działania. Robimy to, bo jesteśmy przekonani, że edukacja jest najważniejsza a bez nauczycieli nie ma edukacji!

Miasteczko edukacyjne to nasze forum debaty o palących problemach edukacji.

Jesteśmy tutaj, dlatego że zależy nam na edukacji i na dzieciach…

Chcemy zmienić polską szkołę…

Chcemy rozmawiać z rodzicami o tym, jaka dzisiaj jest szkoła a jaką chcemy by była…

Nam - nauczycielom i pracownikom oświaty - zależy na edukacji, rodzicom też – na kształceniu ich dzieci. Razem możemy domagać się od polityków konkretnych zmian …

Nasze pogotowie protestacyjne to alert dla edukacji.

Nie zgadzamy się na sytuację, którą mamy jesienią w swoich szkołach i w swoich portfelach. To m.in. braki kadrowe, wakaty, zastępstwa, przeładowana podstawa programowa bez zmian, przepełnione klasy, oszczędności wprowadzane przez samorządy, widmo zdalnego nauczania lub zimnych klas, nowy niekorzystny awans zawodowy, inflacja i drożyzna, brak podwyżek w tym roku, nastawianie społeczeństwa przeciwko nauczycielom.

 
Designed by vonfio.de